o nás

Co se dá u nás v sadu zažít?

Zasadit strom. Zasadit spoustu stromů a starat se o ně. A taky nějaké keře. Založit políčko. Vypěstovat vlastní brambory. Nebo řepu. Jezdit si traktůrkem, sekat a převážet slámu, hnůj, jablka z jedné strany sadu na druhou. Těšit se z úrody. Posedět a zazpívat si u ohýnku, přespat ve stanu, vyzkoušet si život v maringotce. Nestarat se o děti, ať se ztratí mezi stromy. Klučit šípky, sbírat šípky, moštovat jablka, povídat si, plánovat, zalévat. Užívat si ticho a klid.

Staráme se o sad

Máme pronajatý starý zarostlý jabloňový sad. Tušili jsme, že není malý. Naivně jsme se na něj vrhli s křovinořezy a sekačkami. Jak v pohádce o Šípkové Růžence bojujeme s šípkovými keři. Čím víc práce v sadu uděláme, tím víc se zvětšuje. Pomalu a jistě začínáme chápat, co to je 5,5 hektarů sadu. Že by výzva a čas pořídit pořádný stroj?

V sadu se hospodaří ekologicky, jablíčka jsou ošetřena sluníčkem. Na podzim moštujeme, můžete si od nás koupit čerstvý i pasterizovaný mošt. A taky jablka, která rovnou sníte nebo je můžete uskladnit, záleží na odrůdě. Koupí podpoříte naše aktivity a výsadbu nových stromů, taky by se hodil traktor. Sad obnovujeme ve svém volném čase bez nároku na odměnu. Klučíme, sekáme, zaléváme, sázíme… protože to má smysl.

Naše aktivity můžete dále podpořit:

- pokud nemáte příležitost sázet stromy, koupit a zasadit si u nás v sadu váš strom
- poslat finanční příspěvek našemu spolku na číslo účtu 1027977473/5500
- přijet s malotraktorem a nechat nám ho v sadu :-) A nebo by nám stačilo si ho na týden půjčit, až bude další sezóna sekání trávy, třeba něco takového?
- jakkoliv se zapojit, hodí se pracanti, co umí s rýčem a motykou nebo i s počítačem a foťákem.

Nemáme v úmysl obnovit produkční sad, budeme sázet další druhy nejen ovocných stromů a keřů, ekologie a funkční krajina jsou pro nás důležité. Zakládáme jako za starých dobrých časů extenzivní sad s většími stromy, bramborovým políčkem, ovečkami…

Zveme do sadu

Není sad jako sad. Nemohl by náš sad být i místem setkávání se lidí z blízka i z dáli? Nechceme se v sadu uzavírat, vždyť ani tolik jablek sami nesníme.

Přijďte na menší i větší veřejné akce, pravidelné i nepravidelné. Naučte se s námi v předjaří roubovat a správný řez ovocných stromů. Když se urodí dostatek, nasbírejte si na podzim jablka formou samosběru (je potřeba se předem ozvat a domluvit se). A sem tam nějaký koncert a divadélko pro děti, i kulturou živ je člověk.

Budeme moc rádi když nás navštívíte, pomůžete, poradíte… Ať to v sadu žije!